Twoje wyniki wyszukiwania

Dostałeś mieszkanie w spadku – co teraz?

Wysłane przez Develocus na 27 lipca 2022
0

Czy wiesz, że zalegasz z podatkiem, jeśli otrzymałeś nieruchomość w spadku i nie zgłosiłeś jej do skarbówki? Zaskoczony? Spokojnie, z poniższego artykułu dowiesz się, jakie kroki możesz podjąć, by spadek nie okazał się niechcianym prezentem. Jeśli nie chcesz lub nie masz, jak go przeczytać, ale interesuje Cię dany temat, kliknij poniższy link i obejrzyj wideo:

Dostałeś mieszkanie w spadku – co teraz?

Dostałeś mieszkanie w spadku i nie wiesz co teraz? Oglądaj na YouTube.

Dwa sposoby otrzymania spadku

Spadek możesz otrzymać na dwa sposoby:

  • w drodze dziedziczenia ustawowego,
  • w drodze dziedziczenia testamentowego.

Różnica jest taka, że jeżeli spadkodawca lub osoba, która zmarła, nie sporządziła testamentu, to jej majątek dzielony jest według ustawy. Jeżeli jednak taka osoba sporządziła testament, to majątek dzielony jest według tegoż dokumentu.

Mając jakiś majątek lepiej zdecydować się za życia na jego podział, by każdy dostał to, co mu chcesz przyznać. W innym wypadku podział może być niesprawiedliwy lub niezgodny z Twoją wolą.

Jeśli wśród dziedziczonych osób są spory, niezbędne będzie postępowanie sądowe. W uproszczeniu polega ono na ustaleniu, co komu się należy. Po podzieleniu majątku musisz złożyć wniosek do ksiąg wieczystych i odprowadzić podatek, jednak nie wszystkich on obowiązuje.

Podatki

Szczęśliwcami, których nie obowiązuje uiszczanie podatku, są:

  • wstępni, czyli osoby, które są nad nami w drzewie genealogicznym np. rodzice,
  • zstępni, czyli wszystkie osoby pod nami w drzewie genealogicznym np. nasze dzieci,
  • osoby spokrewnione np. małżonkowie, pasierbowie, macochy, ojczym.

Kolejną grupę osób, które mogą dziedziczyć po naszej śmierci majątek i są zobowiązane do zapłacenia podatku stanowi dalsza rodzina np. wujek, ciotka, szwagier. W tym przypadku kwota wolna od podatku wynosi 7 276 zł. Oznacza to, że należność zapłacisz od nadwyżki ponad tą kwotę.

PRZYKŁAD: Przyjmijmy, że odziedziczyłeś w spadku garaż o wartości 10 276 zł, to podatek zapłacisz tylko od 3 000 zł, co stanowi różnice między tymi kwitami.

Ostatnia grupa to pozostali spadkobiercy. Kwota wolna od podatku wynosi tutaj 4 902 zł.

Sprzedaż nieruchomości ze spadku

Może po otrzymaniu nieruchomości w spadku przyszła Ci do głowy myśl, aby sprzedać ten majątek, ponieważ znajduje się on na drugim końcu polski? Wśród wielu osób nadal panuje mit, że aby sprzedać taką nieruchomość musisz odczekać 5 lat. Owszem do niedawna tak było, jednak wprowadzono zmiany w przepisach, które to regulują. Aktualnie okres pięcioletni liczony jest od daty nabycia nieruchomości przez spadkodawcę, czyli osobę, która zmarła.

PRZYKŁAD 1. Jeżeli więc Twój dziadek kupił nieruchomość w 1982 roku, to już dawno minęło 5 lat i spokojnie możesz ją sprzedać nawet dzień po otrzymaniu nieruchomości w spadku.

PRZYKŁAD 2. Jeśli jednak nieruchomość należała do Twojego ojca, który kupił ją 2 lata temu to, aby sprzedać ją bez podatku, będziesz musiał zaczekać 2 lata kalendarzowe.

PRZYKŁAD 3. Z kolei gdy nieruchomość została zakupiona w październiku 2020 roku, to pięć lat liczymy dopiero od 1 stycznia 2021 roku.

Kolejnym mitem jest to, że w ogólne nie możesz sprzedać nieruchomości przed upływem 5 lat od otrzymania spadku. Możesz to zrobić, jednak musisz liczyć się z zapłaceniem podatku w wysokości 19% od wartości nieruchomości, chyba że całą otrzymaną kwotę przeznaczysz na własne cele mieszkaniowe! Wówczas nie musisz płacić podatku wcale.

Firma zarządzająca najmem – Twój partner w biznesie

Wiemy, że rynek nieruchomości jest trudny, ponieważ zajmujemy się nim na co dzień. Bycie na bieżąco, dla osoby, która nie interesuje się tą branżą, bywa niemożliwe. Firma zarządzająca najmem wychodzi naprzeciw  i oferuje kompleksowe wsparcie w opiece nad nieruchomością. Jeśli chcesz zapoznać się z obszarami, którymi się zajmujemy, wejdź na naszą stronę. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, odwiedź nas lub wypełnij formularz kontaktowy. To nic nie kosztuje, a może zaowocować piękną współpracą na długie lata.

Porównaj oferty