Twoje wyniki wyszukiwania

Jak kupić mieszkanie pod wynajem?

Wysłane przez Develocus na 2 września 2022
0

Wysoka inflacja i topniejące oszczędności, często skłaniają nas do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Jeżeli myślisz o ulokowaniu oszczędności w nieruchomościach na wynajem, to w tym artykule dowiesz się, w jaki sposób kupić mieszkanie na wynajem. Podpowiemy, co zrobić, aby inwestycja była jak najbardziej opłacalna.

Nie chce Ci się czytać? Oglądnij/posłuchaj na YouTube TUTAJ.

Przekierowanie do filmu na YouTube: Jak kupić mieszkanie pod wynajem? Develocus

Wybierz formę finansowania nieruchomości: kredyt czy gotówka?

Przed Tobą podjęcie decyzji, która będzie wiązała się z wydaniem kilkuset tysięcy złotych, ewentualnie kilkudziesięciu tysięcy złotych wkładu własnego, jeśli będziesz posiłkować się kredytem. Dlatego bardzo ważne jest to, abyś przygotował się do tej decyzji i nie podejmował jej pochopnie.

Pierwszym kryterium będzie ustalenie, czy chcesz kupić nieruchomość za gotówkę, czy na kredyt. Jeśli myślisz o kupnie na kredyt, to pamiętaj, żeby najpierw zbadać swoją zdolność kredytową. Na pewno nie chciałbyś sytuacji, w której znalazłbyś swoje idealne okazyjne mieszkanie do zakupu i nagle okazałoby się, że nie masz wystarczającej zdolności kredytowej.

Decyzja podjęta.

Jeżeli ustaliłeś już, czy ma to być zakup za gotówkę, czy na kredyt, to sprawdź, jakim kapitałem dysponujesz. Pamiętaj, że jeżeli weźmiesz kredyt z 10% wkładem własnym, to musisz uwzględnić, że oprócz samego wkładu własnego, będziesz potrzebował dodatkowej gotówki na koszty około zakupowe. Będzie to m.in. koszt:

 • notariusza,
 • prowizji dla pośrednika,
 • prowizja dla banku,
 • ubezpieczenia nieruchomości.

Wiedząc, jakim kapitałem dysponujesz, możesz ustalić, co chcesz konkretnie kupić.

Pamiętaj, że mieszkanie na wynajem to nie jest jedyna opcja, w którą można zainwestować.

Poza mieszkaniem na wynajem może to być również dom, garaż, piwnica, komórka lokatorska albo lokal usługowy.

Określ grupę docelową

Kolejna rzecz, to określenie grupy docelowej, której chciałbyś wynajmować swoją nieruchomość. Zdefiniowanie grupy odbiorców już na tym etapie jest kluczowe, ponieważ na tej podstawie dopiero będziesz szukał odpowiedniej nieruchomości. Innego mieszkania na wynajem będziesz szukał pod kątem wynajmu dla studentów, innego dla rodziny, a jeszcze innego dla menadżera firmy.

W związku z tym, wiedząc np., że swoje mieszkanie będziesz chciał wynajmować na pokoje studentom, warto określić lokalizację, w której będziesz się obracał np. blisko uczelni.  Jeśli postanowiłeś, że swoje mieszkanie będziesz chciał wynajmować krótkoterminowo na doby, to centrum będzie idealną lokalizacją, ponieważ w sercu każdego miasta, praktycznie każda nieruchomość ma szansę na wynajęcie.

Ustal typ nieruchomości, w który chcesz zainwestować

Kolejnym krokiem będzie ustalenie typu nieruchomości oraz jej rozmiaru. Żeby zwiększyć opłacalność inwestycji na pewno dobrym wyborem dla studentów będzie mieszkanie wielopokojowe.

Należy nie przesadzić i nie zakupić mieszkania siedmiopokojowego, ponieważ z roku na rok zainteresowanie wielopokojowym mieszkaniem spada.

Jeżeli będziesz chciał swoje mieszkanie wynajmować singlom lub młodym małżeństwom, to idealnym rozwiązaniem będzie kawalerka w centrum.

Zdobądź wiedzę i nabierz doświadczenia

Mając już konkretnie ustalony budżet, typ nieruchomości oraz lokalizację, w której będziesz chciał poszukiwać, zastanów się w tym momencie, czy masz czas i wiedzę, w jaki sposób te nieruchomości szukać.

Masz tutaj trzy opcje do wyboru:

 • Opcja 1. Możesz samodzielnie poświęcić swój czas na przeszukiwanie wszystkich portali ogłoszeniowych i bycie na bieżąco z ogłoszeniami i z tym, co dzieje się na rynku.
 • Opcja 2. Albo możesz takie poszukiwanie zlecić agencji nieruchomości, która faktycznie specjalizuje się w wyszukiwaniu mieszkań pod konkretnego klienta i inwestycję.
 • Opcja 3. Skorzystaj z naszej wiedzy. Poza zarządzaniem nieruchomościami kupujemy, sprzedajemy i remontujemy nieruchomości. Sprawdź naszą ofertę tutaj.

Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Robiąc to samodzielnie, z pewnością zaoszczędzisz gotówkę, którą musiałbyś przekazać, jako prowizja dla pośrednika. Jednak z drugiej strony musisz brać pod uwagę, że będzie to kosztowało Cię sporo czasu, a Twój czas jest również sporo warty.

Następnym krokiem będzie stworzenie rachunku sumienia i podsumowania czy masz odpowiednią wiedzę, aby znaleźć i zweryfikować dobrą nieruchomość zarówno pod kątem prawnym jak i technicznym. Samo zweryfikowanie stanu prawnego zabiera bardzo dużo elementów, które trzeba znać, żeby po prostu nie wtopić. Stan techniczny również będzie wpływał na to, czy faktycznie na remont wydasz 50 000, czy 100 000 zł, bo zaskoczy Cię kilka rzeczy, których nie wiedziałeś, że możesz sprawdzić przed zakupem nieruchomości.

Jeżeli nie masz takiej wiedzy, albo obawiasz się, że możesz w czymś wtopić się, to zastanów się, czy może ktoś z Twoich znajomych ma taką wiedzę albo kupuje takie mieszkania we większej ilości niż jedno w całym życiu. Jeśli nie, to możesz skorzystać z pomocy agencji nieruchomości, która taką odpowiedzialność weźmie na siebie.

Gdy już wiesz, jak to robić i gdzie szukać, to teraz po prostu zacznij to robić. Jeśli zleciłeś agencji poszukanie nieruchomości, to i tak warto samemu poszukać jej na portalach internetowych, aby posiąść podstawową wiedzę. Wypisz wszystkie portale nieruchomości, które dotyczą Twojego miasta i są znaczące w Twoim mieście. Jeden portal może być kluczowy w danym mieście, a w drugim już nie.

Wpisz w wyszukiwarkę frazę „Sprzedam mieszkanie” i powinny się pojawić portale najbardziej popularne.

Poszukaj swojego mieszkania

Wchodząc w każdy portal, możesz zobaczyć, ile jest ogłoszeń w danej kategorii. Im więcej ogłoszeń w danej kategorii, tym portal jest bardziej popularny.

Przeszukując ogłoszenia na portalach z nieruchomościami, zapisuj sobie filtry, według których szukasz tych nieruchomości i ustaw powiadomienia, aby nic nie przeoczyć.

Z portali ogłoszeniowych korzysta bardzo dużo użytkowników, dlatego warto poszukać w innych miejscach. Znaleźć okazję tam, gdzie wszyscy inni szukają, może graniczyć z cudem. Przygotuj ulotki i rozdaj je na danych osiedlach, poinformuj swoich znajomych, że szukasz lokum, dodaj post na portale społecznościowe. Zaangażuj, jak najwięcej osób, aby pomogło Ci znaleźć wymarzoną nieruchomość, a gdy ją znajdziesz, to umów się na oglądnięcie jej.

Przeglądaj, jak najwięcej nieruchomości, aby zdobyć doświadczenie. Nauczysz się negocjować ceny, jak rozmawiać z właścicielami, na co zwrócić uwagę. Gdy znajdziesz tą, która spełnia Twoje kryteria, będziesz mieć opanowane emocje i szybko sfinalizujesz transakcję.

Trudne tematy – stan prawny i księgi wieczyste

Jeśli nie masz wiedzy, ani doświadczenia w nieruchomościach, to lepiej będzie, gdy odpuścisz trudne tematy. Zaliczyć do nich można:

 • mieszkanie w kamienicy, której trzeba sprawdzić stan techniczny, za którą częściowo też będziesz odpowiadał.
 • mieszkanie do generalnego remontu, w którym możesz źle oszacować potrzebną gotówkę do odświeżenia wnętrza.
 • nieruchomość ze złym stanem prawnym mogą stać się życiową wpadką, a jest on najważniejszy. Jeśli będzie on nie najlepszy, to możesz stracić wszystkie zainwestowane pieniądze, jak i samo mieszkanie.
 • kluczowe jest sprawdzenie ksiąg wieczystych oraz znajomość, co może zawierać.

Przestrzegamy przed okazyjną ceną, za którą mogą kryć się ukryte kruczki. Przykładem może być zakup nieruchomości od komornika ze współlokatorem, który będzie w niej mieszkał kilka lat.

Spróbuj wynająć mieszkanie przed zakupem

Jeśli znalazłeś nieruchomość, która spełnia Twoje oczekiwania, to przed zakupem, spróbuj ją wynająć. Wrzuć ogłoszenie tej nieruchomości na portal ogłoszeniowy, podaj cenę i czekaj na odzew. Dzięki temu zweryfikujesz popyt. Jeśli po miesiącu nie miałeś ani jednego telefonu, to prawdopodobnie cena była za wysoka. Przeanalizuj ponownie ROI – stopę zwrotu z inwestycji. Jeśli zgadza się, to nie zastanawiaj się i sfinalizuj jej zakup.

Po zakupie przystosuj mieszkanie pod konkretną grupę docelową. Zainwestuj w home stanging, dobrą sesję zdjęciową, napisz dobrze ofertę ogłoszeniową. Dzięki temu wynajmiesz nieruchomość szybciej i drożej niż konkurencja.

Garść wskazówek:

Jak zwiększyć wartość nieruchomości poprzez home staging? – TUTAJ.

Jak zrobić dobre zdjęcia nieruchomości? – TUTAJ.

Jak napisać dobre ogłoszenie nieruchomości? – TUTAJ.

Przerosło Cię to?

Jeśli masz możliwość zakupu mieszkania na wynajem, ale przeraża Cię ilość czynności, jaką trzeba zrobić, aby znaleźć tę IDEALNĄ nieruchomość pod wynajem – napisz do nas. Całą procedurę mamy w jednym palcu i znamy się na rzeczy. Część naszych Klientów ma już po 2-3 mieszkania na wynajem, dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu.

To jak? Inwestujesz?

Porównaj oferty