Twoje wyniki wyszukiwania

Co to jest podnajem nieruchomości i jak można zarabiać na nieswoim mieszkaniu?

Wysłane przez Develocus na 20 lipca 2022
0
Jak zarabiać na cudzej nieruchomości - podnajem mieszkań podnajem nieruchomości Develocus

Być może słyszałeś o tym, że jest coś takiego, jak podnajem nieruchomości i można na tym zarabiać. Może nawet masz znajomych, którzy na tym zarabiają i zastanawiasz się, o co tutaj naprawdę chodzi. Co to jest podnajem i jak zarabiać na nieswoim mieszkaniu to jest temat dzisiejszego artykułu, na który Cię zapraszamy.
Nie chcesz czytać? Obejrzyj wideo! Kliknij w poniższy link:

Co to jest podnajem nieruchomości i jak można zarabiać na nieswoim mieszkaniu? Oglądaj na YouTube

Co to jest podnajem?

Do podnajmu można podejść bardzo szeroko, nie koniecznie w kontekście nieruchomości. Podnajem polega na wynajęciu jakiejś rzeczy lub usługi od pierwotnego właściciela i wynajęciu jej dalej ostatecznemu odbiorcy. Cały myk polega na tym, że wynajmujesz ją za kwotę X, a podnajmujesz za kwotę X+Y i ten Y jest Twoim zyskiem. Oczywiście nie jest to takie proste, bo gdyby było to czemu ten ostateczny najemca nie brałby bezpośrednio od tego pierwotnego właściciela danego przedmiotu? I tutaj właśnie jest cała masa naszych dodatkowych atrakcji, usług, które możemy zaproponować temu pierwotnemu właścicielowi.

Jeżeli mówimy o szeroko rozumianym podnajmie, to podejmować możemy wiele rzeczy, które są do wynajęcia. To mogą być oczywiście nieruchomości, domy, rowery, auta, a nawet ogier, który na wsi będzie siał spustoszenie. Uwaga na takim ogierze również można nieźle zarobić. Jeżeli faktycznie mamy dostęp do danego właściciela takiego rumaka, ale nie o tym dzisiaj mowa, dlatego skupmy się na podnajmie nieruchomości.

Jaka jest idea podnajmu nieruchomości?

Przyjmijmy, że wynajmujesz całe mieszkanie trzypokojowe od właściciela danej nieruchomości. Przykład:

  1. Płacisz właścicielowi 1 500 zł za tą nieruchomość.
  2. W mieszkaniu jest jeden 30 m² pokój oraz duży salon. Dzielisz je na dwa mniejsze pokoje (razem mamy 4 pokoje). (O podziale mieszkań dowiesz się więcej tutaj)
  3. Wynajmujesz całość – jako czteropokojowe mieszkanie – a z każdego pokoju bierzesz po 600 zł.

Łącznie uzyskasz 2 400 zł – ta kwota wpływa na Twoje konto, a wypływa 1 500 zł dla właściciela, stąd Twój zysk (brutto) wynosi 900 zł.
Na czym polega cała idea podnajmu, wytłumaczymy w kolejnych akapitach. Ważne jednak w tym wszystkim jest to, że my nie szukamy przysłowiowego „frajera”, który nie ma pojęcia o nieruchomościach. Chodzi o budowanie relacji i dawanie większej wartości, by klienci byli zadowoleni i polecali nas innym. Prowadzony przez nas biznes polega na rozwiązywaniu problemów zarówno klientów, jak i najemców. Zależy nam na ich dobru, a nie wykorzystywaniu.

Problemy z perspektywy właściciela

Właściciel mieszkania potrzebuje stałego, sensownego, wypłacalnego najemcy, który dodatkowo przez cały czas zadba o tę nieruchomość. Prowadząc firmę Develocus wynajmujemy nieruchomość na 2, 3 a nawet 10 lat – stajemy się tym sposobem stałym najemcom. Co więcej, właściciel zyskuje od nas trzy najważniejsze rzeczy:

  1. spokój,
  2. czas,
  3. pieniądze.

Przyjrzyj się im bliżej, by lepiej zrozumieć sens naszej pracy:

  • spokój – właściciel wynajmując nam nieruchomość przestaje martwić się o to, co się w niej dzieje. To my bierzemy pełną odpowiedzialność za wszelkie występki,  jeśli najemcy zorganizowali z mieszkaniu imprezę lub wydarzyło się coś innego, to wszelkie telefony ze skargami kierowane są bezpośrednio do nas. Właściciel często nawet nie wie o zaistniałych sytuacjach, ponieważ nie są one na tyle poważne, by go niepotrzebnie niepokoić.
  • pieniądze – rynek nieruchomości to bardzo obszerna branża. Dla osób, które nie mają dostatecznej wiedzy może okazać się zbyt niezrozumiała, co w konsekwencji prowadzi do wielu nieprzyjemności. Decyduj się na podpisywanie umowy tylko ze sprawdzonymi najemcami (w Develocus mamy sprawdzone sposoby na weryfikację najemcy, gdzie dowiesz się o tym tutaj). Da Ci to gwarancję, że bez względu na sytuacje panującą na rynku lub inne problemy w trakcie trwania umowy, co miesiąc będziesz otrzymywał ustaloną kwotę pieniędzy,
  • czas – będąc właścicielem nieruchomości, którą chce się komuś wymajać, najpierw należy ją odpowiednio umeblować, zrobić dobre zdjęcia, przygotować oraz wrzucić ogłoszenie do internetu. Następnie odbierać telefony i umawiać się na spotkania z chętnymi. Po wynajęciu nadal musisz kontrolować, co dzieje się w mieszkaniu oraz rozwiązywać wszystkie problemy, jakie powstaną np. zepsucie się kuchenki, czy zalanie przez sąsiada naszej nieruchomości. Decydując się jednak na współpracę z firmą zarządzającą najmem jak np. Develocus wszystkie te sprawy powierzasz jej.

Problemy z perspektywy najemcy

Postaw się w sytuacji, gdy przyjeżdżasz na studia do nowego miasta, którego kompletnie nie znasz. Ciężko jest się tutaj odnaleźć, a co dopiero znaleźć fajnie mieszkanie. Na portalach z ogłoszeniami znajdujesz dużo ciekawych ofert, jednak wszystkie nieruchomości są kilkupokojowe, a Ciebie zwyczajnie na nie, nie stać. Możesz zdecydować się na wynajęcie całego mieszkania i samodzielne szukanie współlokatorów, jednak to często męczące zajęcie. No bo co w sytuacji, gdy nagle ktoś postanowi się wyprowadzić? Obowiązek opłacenia pustego pokoju spoczywa na Twoich barkach, a to bardzo niekomfortowa sytuacja.

Zdecydowanie lepiej skorzystać z oferty firmy zarządzającej najmem, gdzie masz możliwość wynajęcia pojedynczego pokoju w interesującej Cię nieruchomości. Dodatkowo to ona dba o Twój komfort, dlatego w mieszkaniu znajduje się np. biurko, mikrofalówka czy pralka, która nie należy do standardowego wyposażenia, a ciężko wyobrazić nam sobie bez niej prawidłowe funkcjonowanie.
Ostatnią bardzo istotną kwestią są jasne warunki zawierania umowy. Nasz najemca zna i rozumie wszystkie podpunkty oraz jest świadomy konsekwencji złamania ustaleń. W Develocus nie wykorzystujemy niewiedzy ludzi i dbamy zarówno o interesy własne, jak i naszych najemców.

Problemy z perspektywy podnajemcy, czyli z czym zmaga się Develocus

To my jesteśmy na samym końcu tej piramidy, ponieważ w pierwszej chwili spełniamy potrzeby właścicieli i najemców. Dopiero gdy oni są zadowoleni, a ich potrzeby zostaną spełnione, to w tym momencie my możemy zainkasować zysk z tej transakcji. Nie jest to jednak takie proste i wymaga od nas pełnego zaangażowania, co często wiąże się z nerwicą lub popadnięciem w nałóg. Mówimy o tym jednak z przymrużeniem oka. Chodzi nam raczej o to, że apetyt rośnie w miarę jedzenia i po jednej udanej transakcji chcemy wykonywać ich więcej i więcej.

Następną rzeczą, o której należy wspomnieć to stały rozwój. Gdy już zaczęliśmy podnajmować nieruchomości, to z każdą nową transakcją zdobywamy wiedzę oraz nabywamy doświadczenia. W naszej pracy jest to bardzo istotne, ponieważ pozwala zdobywać kontakty, które przydają się w późniejszym czasie.

Będąc podnajemcą, który zna się na swojej pracy i wie, jak rozmawiać z ludźmi otrzymujemy zysk, który przekłada się na stały dochód. Branża nieruchomości jest bardzo duża i niepewna, ale jeśli jesteś kreatywny i dobrze czujesz się w roli podnajemcy, to możesz bardzo wiele osiągnąć w stosunkowo szybkim czasie.

Ostatnią kwestią jest przychód pasywny. Osobiście wystrzegamy się tego stwierdzenia, jednak jest ono możliwe do zrealizowania w kontekście podnajmu. Osiągnięcie tego wymaga jednak wiele pracy. Zdarzyć się może to w sytuacji gdy dopiero zaczynasz, robisz to mądrze, a z czasem zatrudniasz pracowników i delegujesz im zadania. Oni wykonując je, biorą od Ciebie pewną odpowiedzialność. Dochodząc wówczas do momentu, gdy podnajmujesz kilka nieruchomości, które są w stanie sfinalizować właściciela, wszystkie czynności związane z mieszkaniami oraz koszty utrzymania pracowników i nadal zostaje Ci zysk, to możemy powiedzieć, że jest to przychód pasywny.

Podnajem to również ryzyko!

Jeżeli uważasz, że podnajem nieruchomości to pewna branża to niestety się mylisz. Znamy kilka firm, które z powodu kryzysu musiały ogłosić bankructwo, ponieważ koszty okazały się wyższe niż przychody. Ryzyko jest równie duże, jak w każdej innej branży. Nie warto słuchać innych osób, tylko świadomie i mądrze wykonywać swoją pracę, by osiągnąć sukces, a nie porażkę.

Develocus – pewny zysk w niepewnych czasach

W następnych artykułach będziemy bliżej przyglądać się kolejny zagadnieniom, a tymczasem zapraszamy na naszą stronę główną, gdzie znajdziesz wszystkie informacje o naszej ofercie. Jeżeli masz nieruchomość i chciałbyś ją wynajmować, wpadnij na nasz kanał na YouTube po dawkę wiedzy. Jeśli z czasem planujesz otworzyć biznes w podnajmie, na dedykowanej playliście znajdziesz wskazówki jak to zrobić.

Porównaj oferty