Twoje wyniki wyszukiwania

Inwestowanie w nieruchomości – 13 sposobów 

Wysłane przez Develocus na 25 sierpnia 2022
0

Mając kapitał, mnóstwo osób zastanawia się jak w bezpieczny sposób go inwestować i pomnażać. Często pada wtedy pomysł, by kupić nieruchomość np. pod wynajem. Ale czy na pewno jest to najsensowniejszy i jedyny sposób na udaną transakcję? W tym artykule przedstawimy 13 sposobów na inwestowanie w nieruchomości.

Jeśli zamiast czytać, wolisz obejrzeć wideo, kliknij TUTAJ.

Przekierowanie do filmu na YouTube: Nieruchomości — gdzie inwestować w 2022? Poznaj 13 sposobów

Sposób 1. Wynajem

Klasycznym podejściem jest zakup mieszkania pod wynajem. Już w tym przypadku masz kilka możliwości do wyboru. Możesz robić to długoterminowo, krótkoterminowo lub hybrydowo. Mieszkanie da się wynajmować zarówno w całości, jak i z podziałem na poszczególne pokoje. Ta druga opcja sprawdzi się, zwłaszcza gdy ofertę skierujemy do studentów. Jeśli wolisz inne rozwiązanie, nieruchomość może posłużyć na kwatery pracownicze.

Pamiętaj jednak, że każdy z tych sposobów inwestowania w nieruchomości, będzie się wiązał z odpowiednią wiedzą, przygotowaniem oraz zyskami.

Sposób 2. Flip

Flipowanie to w skrócie handel nieruchomościami. Kupujesz mieszkanie w złym stanie technicznym i go remontujesz lub z jakąś wadą prawną i ją naprostowujesz. Następnie sprzedajesz wszystko z zyskiem. Tutaj również masz kilka sposobów inwestowania w nieruchomości:

  • kupujesz mieszkanie, delikatnie je odświeżasz,
  • remontujesz nieruchomość „na ładnie”, by kupujący mógł się do niej od razu wprowadzić.

Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest dodanie odpowiedniej wartości do nieruchomości po to, by móc na niej zarobić.

Sposób 3. Deweloperka

W głowie pewnie od razu staje Ci przed oczyma obraz wielkiego dewelopera, który buduje całe osiedla, co wiąże się z ogromnym kapitałem, widzą i doświadczeniem. Pamiętaj jednak, że ten zwrot odnosi się również do wybudowania domu jednorodzinnego. Może masz działkę w dobrej lokalizacji? Wówczas za sprzedaż tej inwestycji, kupisz kolejną ziemię i postawisz na niej np. bliźniaka. W ten sposób krok po kroku będziesz pomnażał swój kapitał, robiąc coraz większe rzeczy.  

Sposób 4. Podnajem lub zarządzanie najmem

W tym modelu nie jesteś właścicielem nieruchomości, tylko opiekujesz się i zarządzasz nią. Zastanawiasz się, jak na tym zarobić? Otóż jest wiele osób, które nie mają czasu albo dostatecznej wiedzy, by móc bezpiecznie wynajmować. I tutaj z pomocą możesz przyjść Ty.

Pierwszy model to podnajem. Wynajmujesz całe mieszkanie od właściciela i płacisz mu określony czynsz, jednocześnie odpowiadasz za nie. Z drugiej strony Twoim zadaniem będzie jego dalsza wynajem poszczególnym osobom.

Przykład: wynajmujesz trzypokojowe mieszkanie od właściciela w cenie rynkowej 1500 zł. Większy pokój dzielisz na dwa mniejsze, więc łącznie masz już 4. Następnie każdy z nich wynajmujesz za 600 zł. W ten sposób miesięcznie zarabiasz 900 zł. Każdy jest w tej sytuacji zadowolony i otrzymuje to, czego oczekuje.

Drugi model to klasyczne zarządzanie najmem. W tym przypadku nie gwarantujesz właścicielowi czynszu, tylko w jego imieniu wynajmujesz mieszkanie, pobierając od tego prowizję.

Sposób 5. Grunty 

Tutaj również masz kilka opcji do wyboru, możesz:

  • kupić ziemię, by ją przechować w czasie i sprzedać później z zyskiem,
  • wydzierżawić ziemię np. komuś, kto szuka placu pod komis,
  • kupić działkę rolną, przekształcić ją w budowlaną i sprzedać deweloperowi z zyskiem,
  • zakupić działkę po okazyjnej cenie, przerobić ją z gruntu ornego na budowlaną, a następnie zostać deweloperem budując na niej dom jednorodzinny lub bliźniaka.

Sposób 6. Powierzchnie magazynowe

Z roku na rok branża e-commerce zyskuje coraz bardziej na wartości. Spora część osób wykonuje zakupy przez Internet. W związku z tym firmy z tej branży potrzebują nowych powierzchni magazynowych lub centrów logistycznych. Mając taką wiedzą, wystarczy, że znajdziesz odpowiednią lokalizację blisko węzłów komunikacyjnych i może się okazać to strzałem w dziesiątkę. Możesz również wybudować budynek pod konkretne zamówienie, np. duża sieć sklepów typu biedronka nie kupuje nieruchomości na własność, tylko woli, by ktoś im ją wybudował, a w zamian za to podpiszą wieloletnią umowę najmu.

Sposób 7. Billboard reklamowy 

Dysponując mniejszym kapitałem, również możesz zarabiać w oparciu o nieruchomości np. poprzez postawienie bilbordu przy ruchliwej ulicy. Jest wiele firm korzystających z tego typu nośnika reklamowego. Co ciekawe nie musisz być wcale właścicielem tego gruntu, wystarczy, że wydzierżawisz interesujący cię kawałek ziemi.

Sposób 8. Reklama na budynku 

Kolejny pomysł to reklama na budynku. Zwróć uwagę, przejeżdżając po mieście, że niektóre budynki mają na swoich ścianach umieszczone wielkie bilbordy. Być może dysponujesz taką kamienicą, znajdującą się przy ruchliwej drodze. To pozwoli Ci wynająć powierzchnię pod reklamę.

Sposób 9. Podnajęcie miejsca reklamowego na budynku

Jeśli nie posiadasz własnej kamienicy, innym sposobem na inwestowanie w nieruchomości jest podnajęcie takiej ściany od właściciela budynku i wynajęcie jej dalej. Ty będziesz co miesiąc płacił czynsz w wysokości 100 zł, a podnajemca za bilbord będzie uiszczał 200 zł. W ten sposób regularnie otrzymujesz pieniądze, które możesz pomnożyć dalej. 

Sposób 10. Garaż

Kolejnym sposobem na inwestowanie w nieruchomości jest garaż. W zależności od miasta wystarczy, że masz kilkanaście tysięcy złotych, by móc kupić garaż. Dużym plusem w tym przypadku jest brak zamieszkania go przez fizycznych lokatorów. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o zarządzanie nieruchomością.

Sposób 11. Komórka lokatorska

Warto tutaj przeanalizować daną inwestycję deweloperską. Następnie przelicz, ile jest mieszkań w bloku oraz miejsc postojowych do każdego z nich. Kolejna sprawa to komórki lokatorskie przydzielane do poszczególnych mieszkań. Zdarza się, że jest ich mniej niż mieszkań, a przecież większość osób chce mieć gdzie przechowywać swoje rzeczy. Dobrym wyjściem jest więc poza zakupem mieszkania zainwestowanie w kilka komórek lokatorskich. Z pozoru może się to wydawać drobną rzeczą, jednak ich wynajęcie w skali roku przynosi całkiem niezłe dochody i to bez żadnych dodatkowych prac.

Sposób 12. Wierzytelności hipoteczne 

Metoda ta polega na tym, że kupujesz dane zadłużenie od wierzyciela w kwocie niższej, niż jest do wyegzekwowania.

Przykład: jest dłużnik, który ma wpisaną hipotekę w księdze wieczystej swojej nieruchomości na kwotę 400 tyś. zł. Załóżmy, że spłacał przez kilka lat kredyt i realne saldo zadłużenia do 300 tyś. zł. W tym momencie bank, zamiast egzekwować tę wierzytelność, woli ją sprzedać po niższej cenie i uzyskać szybciej pieniądze.

Załóżmy więc taką wierzytelność o wartości 300 tyś. zł., którą Ty kupujesz za 200 tyś. zł. W momencie, gdy dojdzie do takiej licytacji komorniczej, jesteś w stanie uzyskać pełną kwotę, czyli 300 tyś. zł. 

Sposób 13. Udziały w nieruchomościach

Sytuacja polega na tym, że nie kupujesz od jednego sprzedającego całej nieruchomości, tylko jakąś jej część, którą sprzedaje jedna osoba. Co jednak można zrobić np. z 20%? Dobrym pomysłem jest uzbrojenie się w cierpliwość i stopniowe wykupywanie kolejnych części nieruchomości.

Przykład: weźmy sobie pod lupę nieruchomość wartą 300 tyś. zł i dwóch współudziałowców po 50%. Załóżmy, że jest to rodzina, która nie potrafi się dogadać, w kwestii sprzedaży. W tym momencie wartość poszczególnych udziałów będzie niższa niż 150 tyś. zł. Być może uda Ci się wówczas jedną część kupić za 100 tyś. zł, a po pewnym czasie kolejną. W taki sposób zyskasz całą nieruchomość, a Twój zysk będzie duży.

Develocus – pewny zysk w niepewnych czasach

Jak widzisz, jest wiele obszarów inwestowania w nieruchomości. Zdecyduj sam, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Jeżeli potrzebujesz porady – napisz do nas. Mamy doświadczenie w większości obszarach.

A może chciałbyś inwestować w złoto? Sprawdź nasz artykuł, w co warto inwestować – w nieruchomości czy złoto – TUTAJ.

Pamiętaj, że inwestowanie w nieruchomości nie jest takie proste. W następnych artykułach będziemy bliżej przyglądać się kolejny zagadnieniom pomnażania Twojego kapitału, a tymczasem zapraszamy na naszą stronę, gdzie znajdziesz wszystkie informacje o naszej ofercie. Jeżeli masz nieruchomość i chciałbyś ją wynajmować, wpadnij na nasz kanał na YouTube po dawkę wiedzy. Jeśli z czasem planujesz otworzyć biznes w podnajmie, na dedykowanej playliście znajdziesz wskazówki jak to zrobić.

Porównaj oferty