Twoje wyniki wyszukiwania

W co warto inwestować? W nieruchomości czy złoto w 2022?

Wysłane przez Develocus na 18 sierpnia 2022
0

W niepewnych czasach ludzie często szukają pomysłów, gdzie mogliby ulokować swoje oszczędności. Z jednej strony chcielibyśmy zabezpieczyć swój kapitał przed utratą wartości. Z drugiej strony najlepiej jeszcze go pomnożyć. W czasach kryzysu częstym pomysłem na inwestycję jest złoto lub nieruchomości. Jak w nie inwestować oraz jakie są plusy i minusy obu rozwiązań, dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Nie chce Ci się czytać? Obejrzyj wideo – kliknij TUTAJ.

Przekierowanie do filmu na YouTube: W co warto inwestować? W nieruchomości czy złoto w 2022?

Ważne!

Na początku chcielibyśmy podkreślić, że nie jest to porada inwestycyjna w myśl przepisu postawy, a jedynie nasze subiektywne odczucia i doświadczenia w inwestowanie zarówno w złoto, jak i w nieruchomości.

Wiedza

Pierwszym naszym kryterium będzie wiedza. Według nas złoto wymaga mniejszej wiedzy niż inwestowanie w nieruchomości. Oczywiście nie mamy tutaj na myśli sytuacji, że nagle postanawiasz kupić złoto, bo jednak musisz mieć minimum wiedzy na dany temat, by móc świadomie podejmować różne decyzje. Należy jednak pamiętać, że czynników, które mogą nas zaskoczyć, jest znacznie mniej, decydując się na kupno złota, niż w przypadku nieruchomości.

Warto na starcie określić, w co chcemy inwestować. Czy mają to być sztabki, monety, mała bądź wielka gramatura. Możemy mieć bowiem różne cele inwestycyjne, co również należy przemyśleć, jeszcze zanim zdecydujemy się na kopno złota. Jednym zależy na przechowaniu wartości w złocie, inni będą dążyć do osiągnięcia zysku w późniejszej sprzedaży.

Co do nieruchomości, musimy poznać przynajmniej podstawy, by nie wtopić się w zły stan prawny bądź techniczny.

Kapitał

W złoto można inwestować, mając zaledwie kilkaset złotych. Nieruchomości wiążą się z większym wkładem własnym. Oczywiście są możliwości, by inwestować w nie mając niewiele pieniędzy, jednak my skupimy się na ogólnych zasadach rynkowych.

Święty spokój

Kupujesz sobie sztabkę złota lub monetę. Wsadzasz ją do sejfu, szuflady bądź skarpety i możesz o niej zapomnieć. Gwarantujemy, że taki „złoty australijski kangur” nie będzie dzwonił do Ciebie w środku nocy z prośbą o pomoc w wymianie przepalonej żarówki, a niestety z najemcami jest to możliwe. Inwestując więc w złoto, masz święty spokój, natomiast posiadanie nieruchomości wiążę się ze stałą jej obsługą. Jeśli jednak wolisz ten rodzaj lokowania pieniędzy, zarządzanie inwestycją możesz zlecić profesjonalnej firmie zajmującej się obsługą mieszkań. Oddając swoją nieruchomość w nasze ręce, również zyskasz święty spokój, co bez wątpienia bardzo Ci się spodoba – więcej o nas TUTAJ.

Emocje

Uważamy, że jest to jeden z kluczowych elementów inwestowania. Często jednak nie doceniamy wartości emocji podczas procesu inwestycyjnego, które mogą przejąć kontrolę nad racjonalnym myśleniem. Pamiętajmy jednak, że kupując złoto, możesz to zrobić, gdy cena jest stosunkowo niska i spokojnie zapomnieć o nim. Decydując się z kolei na zakup nieruchomości, raczej nie będziesz chciał, żeby ona leżała i czekała. Dużo lepszą opcją jest jej wynajęcie. Trzeba się jednak liczyć, iż w tym przypadku prędzej czy później pojawią się problemy. Na tym etapie znów działają emocje, bowiem właściciele mogą w pełni zaangażować się we wszelkie działania związane z nieruchomością lub zdecydują się zlecić wszystko firmie zarządzającej najmem.

Czas wyjścia z inwestycji

Z pewnością więcej czasu będziesz musiał poświęcić na sprzedaż nieruchomości niż złota. Oczywiście możesz obniżyć jej wartość, ale raczej nie o to chodziło, inwestując w nią. Najważniejsze jest przede wszystkim to, w co inwestujesz i co masz do zaoferowania. Naszym zdaniem najbezpieczniejszym sposobem jest kupowanie monet bulionowych.

Jest kilka podstawowych monet rozpoznawalnych i akceptowalnych na całym świecie:

  • australijski kangur,
  • wiedeńscy filharmonicy,
  • krugerrand,
  • kanadyjski liść klonowy,
  • amerykański orzeł.

Twój wpływ na inwestycję

Na niekorzyść złota działa to, że nie masz wielkiego wpływu na wartość tej inwestycji. To, ile aktualnie jest ono warte, zależy od ceny na rynku, jaka obecnie obowiązuje. Nieruchomość to już inna „para kaloszy”. Zawsze możesz ją wyremontować, podzielić, zamienić, sprzedać czy wynająć. Wówczas jej wartość może się zmienić, na Twoją korzyść.

Mobilność

W przypadku różnych nieprzewidzianych wydarzeń jak np. wojna złoto możesz wziąć do kieszeni i z nim wyjechać. Nieruchomości nie zabierzesz ze sobą i istnieje ryzyko, że stracisz ją na zawsze.

Bieżące pożytki

Tutaj jedno i drugie z aktywów powinno zwiększać swoją wartość w czasie. Ze złota jednak nie jesteśmy w stanie czerpać żadnego czynszu czy dzierżawy co miesiąc. Inwestując więc w nieruchomość na wynajem, możemy liczyć nie tylko na wzrost jej wartości w czasie, ale również otrzymywać bieżące pożytki.

Ważne decyzje wymagają przemyślenia

Podsumowując, przed podjęciem decyzji, w co chcesz inwestować, zastanów się:

  • co jest Twoim celem,
  • jaki masz kapitał,
  • czy chcesz zajmować się bieżącą obsługą, czy zdecydowanie cenisz święty spokój,
  • czy zależy Ci na ochronie kapitału lub czerpaniu pożytków.

Pomyśl także o dywersyfikacji.

Nawet jeśli nie dysponujesz ogromnym kapitałem, to może i tak warto by było rozdzielić tę inwestycję? W ten sposób za kilkanaście tysięcy złotych kupisz garaż na wynajem albo nieduże mieszkanie w małym mieście, a resztę kapitału przeznaczysz na złoto.

Jeśli wybrałaś/eś nieruchomości

Mamy dla Ciebie 13 sposób na inwestowanie w nieruchomości – znajdziesz je TUTAJ.

Porównaj oferty